W dniu 13 października odbyły się w Liceum Salezjańskim i Szkole Branżowej prawybory parlamentarne. Wzięli w nich udział także uczniowie klas ósmych naszej szkoły podstawowej. W sumie 182 uczniów uczyło się demokracji i sposobu głosowania.

WYBORY DO SEJMU

Chcielibyśmy wam przedstawić wyniki szkolnych wyborów do Sejmu:

Głosów ważnych oddano 177.

Nieważnych głosów było 6 (oddano je na kilka list, a nie na jedną, jak mówią przepisy).

pierwsze miejsce zajęła Koalicja Obywatelska osiągając 33 % głosów,

drugie: Konfederacja – 25 % głosów,

trzecie: Prawo i Sprawiedliwość – 17 % i Trzecia Droga, także 17 %,

czwarte miejsce: Nowa Lewica – 7 %

i piąte: Bezpartyjni – 0,6 %

NIE PRZEPROWADZILIŚMY SZKOLNYCH WYBORÓW DO SENATU

REFERENDUM

Wraz z wyborami odbywało się także w Polsce Referendum, gdzie zadano polskim obywatelom 4 pytania. Także i u nas ono się odbyło.

W referendum wzięło udział 66 % uczniów, którzy w zdecydowanej większości odpowiedzieli – NIE, na wszystkie pytania. Tylko kilka procent uczniów odpowiedziało  na pytania TAK.

FREKWENCJA

Frekwencja wyniosła 88 % (cześć uczniów tych klas nie była tego dnia w szkole).

KOMENTARZ po wyborach:

Bez względu po której stronie był każdy z nas, warto pamiętać, że Polska jest tylko jedna i nasze losy są zależne od siebie, tylko razem możemy wspólnie pójść w przyszłość. Nie w konfliktach, wzajemnej niechęci, czy nienawiści.

Wojna polsko-polska powinna się zakończyć jak najszybciej. Czy zwycięzcy tych wyborów będą w stanie pogodzić się z pokonanymi? I odwrotnie pokonani ze zwycięzcami?

To pytanie nurtuje chyba każdego z nas.

Wojna polsko-polska podzieliła nasz kraj na pół, rozpołowiła nasze społeczeństwo i rodziny. Czas ją zakończyć i wspólnie pracować dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej.

Chciałoby się powiedzieć, że nie ma pokonanych i zwycięzców, bo oni wszyscy są naszymi rodakami i braćmi oraz siostrami w Jezusie Chrystusie.

Oby tak się stało w czasie, który przyjdzie…